46 VLS graduates will serve 49 clerkships in 2017-18 or future terms

Jun 22, 2017

Professor Michael BressmanMichael Bressman, director of Vanderbilt Law School’s Clerkship Program, has announced that 46 Vanderbilt Law students and recent graduates, including 26 members of the Class of 2017, will serve in 49 clerkships in 2017-18 or future terms.

VLS students and graduates will serve federal clerkships with a Supreme Court justice; appellate judges on the Third, Fifth, Sixth, Eighth, Eleventh, D.C. and Federal Circuits; a special master of the U.S. Court of Federal Claims; and district courts in 17 states—Alabama, Arizona, Arkansas, California, Delaware, Florida, Georgia, Kentucky, Maryland, Mississippi, Nevada, New York, North Carolina, Ohio, Tennessee, Texas and Virginia—as well as D.C.; and in state courts in Florida, New Jersey, Tennessee and Wisconsin. Unless indicated otherwise, clerks will serve during the 2017-18 term.

Class of 2017 (28 clerkships)

Eric W. Boylan
Judge Andrew S. Hanen, U.S. District Court for the Southern District of Texas, Brownsville

M. Lora Chowdhury
Judge David Hittner, U.S. District Court for the District of Texas, Houston (2017-19)

Laura DolbowLaura E. Dolbow
Judge Timothy B. Dyk, U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit, Washington, D.C.
Judge Judith W. Rogers, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit (2018-19)

Matthew S. Eddy
Judge Thomas B. Russell, U.S. District Court for the Western District of Kentucky, Paducah (2017-19)

Richard Fink
Judge James C. Mahan ’73, U.S. District Court for the District of Nevada, Las Vegas

Matthew R. Ginther (J.D./Ph.D. in law and neuroscience)
Special Master Christian J. Moran, U.S. Court of Federal Claims, Washington, D.C.

John F. Kerkhoff
Judge Joseph M. Hood, U.S. District Court for the Eastern District of Kentucky, Lexington

Eric C. Lyons
Judge Gilbert S. Merritt Jr. ’60, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit, Nashville, Tennessee

Kyle Lyons-Burke '17Kyle D. Lyons-Burke
Judge R. Lanier Anderson III, U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit, Macon, Georgia

Rebecca E. Manis
Judge Annette Ziegler, Wisconsin Supreme Court, Madison

Robert R. McLeod
Judge Thomas W. Brothers ’77, Tennessee Circuit Court, 20th Judicial District, Nashville (2017-19)

Daniel J. Metzger
Judge Steven M. Gold, U.S. District Court for the Eastern District of New York, Brooklyn

Gregory M. Miraglia
Judge Kent A. Jordan, U.S. Court of Appeals for the Third Circuit, Wilmington, Delaware (2018-19)

Kline C. Moore
Judge Daniel P. Jordan III, U.S. District Court for the Southern District of Mississippi, Jackson

Abby MoskowitzAbigail E. Moskowitz
Judge James L. Dennis, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit, New Orleans, Louisiana (2017-19)

Patricia Patino
Judge Jay P. Cohen, Florida Fifth District Court of Appeal, Daytona Beach

Laura E. Powell
Judge Gregory M. Sleet, U.S. District Court for the District of Delaware, Wilmington
Judge Evan J. Wallach, U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit, Washington, D.C. (2018-19)

Ben Raker '17Benjamin D. Raker
Judge James K. Bredar, U.S. District Court for the District of Maryland, Baltimore

Tyler D. Ricker
Judge Walter E. Johnson, U.S. District Court for the Northern District of Georgia, Rome (2017-19)

Megan A. Rossi
Judge Anthony J. Battaglia, U.S. District Court for the Southern District of California, San Diego (2018-19)

Aaron K. Rothbaum
Justice Cornelia Clark ’79, Tennessee Supreme Court, Nashville

Susanna Rychlak '17Susanna M. Rychlak
Judge Julia Smith Gibbons, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit, Memphis, Tennessee

John A. Smitten
Judge L. Patrick Auld, U.S. District Court for the Middle District of North Carolina, Greensboro

Allen M. Thigpen
Judge A. Joe Fish, U.S. District Court for the Northern District of Texas, Dallas

Dona Trnovska
Judge Francis J. Vernoia, New Jersey Superior Court, Appellate Division, West Long Branch

Jean Y. XiaoJean Xiao
Judge Carolyn Dineen King, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit, Houston, Texas

Recent Graduates (9 clerkships)

Cameron Norris '14 (BA'11)Cameron T. Norris ‘14
Justice Clarence Thomas, U.S. Supreme Court, Washington, D.C.

Samiyyah Ali '16Samiyyah R. Ali ’15
Judge Srikanth Srinivasan, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit

Emma C. Bellamy ’14
Judge Alan J. Baverman, U.S. District Court for the Northern District of Georgia, Atlanta

Desmond M. Dennis ’16
Judge Eleanor L. Ross, U.S. District Court for the Northern District of Georgia, Atlanta

Cassidi A. Hammock ’16
Judge James A. Soto, U.S. District Court for the District of Arizona, Tucson

Charlie Jones '15Charles R. Jones ’15
Judge Richard J. Leon, U.S. District Court for the District of Columbia Circuit (2018-19)

Katlyn A. Miller ’14Katlyn Miller '14
Judge Alice M. Batchelder, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit, Akron, Ohio

Daniel E. Rheiner ’15
Judge P.K. Holmes III, U.S. District Court for the Western District of Arkansas, Fort Smith

William R. Weaver ’14
Judge Robert L. Wilkins, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit

Classes of 2018 and 2019 (12 clerkships)

Zoe M. Beiner ’18
Judge Leigh Martin May, U.S. District Court for the Northern District of Georgia, Atlanta (2018-19)

Stephanie M. Biggs ’18
Judge Thomas A. Varlan ’81, U.S. District Court for the Eastern District of Tennessee, Knoxville (2018-19)

M. Alexander Carver ’18
Judge R. David Proctor, U.S. District Court for the Northern District of Alabama, Birmingham (2018-19)
Judge William H. Pryor, U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit, Birmingham, Alabama (2019-20)

Hannah J. Frank ’19
Judge Stephen A. Higginson, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit, New Orleans, Louisiana (2019-20)

Jessica L. Haushalter ’18
Judge Elizabeth A. Preston Deavers, U.S. District Court for the Southern District of Ohio, Columbus (2018-19)

Logan R. Hobson ’18
Judge Karen K. Caldwell, U.S. District Court for the Eastern District of Kentucky, Lexington (2018-19)

Shannon C. McDermott ’18
Judge Paul G. Byron, U.S. District Court for the Middle District of Florida, Orlando (2018-19)

Alexandra M. Ortiz ’18
Judge Thomas A. Varlan ’81, U.S. District Court for the Eastern District of Tennessee, Knoxville (2018-19)

W. Allen Perry ’18
Judge David J. Hale, U.S. District Court for the Western District of Kentucky, Louisville (2018-19)

Nicole A. Weeks ’18
Judge Glen E. Conrad, U.S. District Court for the Western District of Virginia, Roanoke (2018-19)

Margaret G. Wilkinson ’18
Judge Duane Benton, U.S. Court of Appeals for the Eighth Circuit, Kansas City, Missouri (2018-19)


Alumni General News Home Page News