48 VLS grads and students will serve in 51 clerkships in 2018-19 or future terms

Aug 2, 2018

Professor Michael BressmanMichael Bressman, director of Vanderbilt Law School’s Clerkship Program, has announced that 48 Vanderbilt Law students and recent graduates, including 19 members of the Class of 2018, will serve in 51 clerkships in 2018-19 or future terms.

VLS students and graduates will serve federal clerkships with a Supreme Court justice; appellate judges on the Third, Fourth, Fifth, Sixth, Eighth, Ninth, Eleventh, D.C. and Federal Circuits; judges in districts in 11 states—Alabama, Arkansas, California, Florida, Georgia, Kentucky, Louisiana, Nevada, Ohio, Tennessee and West Virginia—and in Washington, D.C.; a bankruptcy judge in New York; and judges in state courts in Delaware and New Jersey. Unless indicated otherwise, clerks will serve during the 2018-19 term. This announcement reflects clerkships for which Vanderbilt students and graduates had been hired as of June 30, 2018.

Class of 2018 (21 clerkships)

Zoe M. Beiner
Judge Leigh Martin May, U.S. District Court for the Northern District of Georgia, Atlanta (2018-20)
Judge Jay S. Bybee, U.S. Court of Appeals for the Ninth Circuit, Las Vegas, Nevada (2020-21)

Stephanie M. Biggs
Judge Thomas A. Varlan ’81, U.S. District Court for the Eastern District of Tennessee, Knoxville

Michael T. Buschmann
Judge Louis A. Scarcella, U.S. Bankruptcy Court for the Eastern District of New York, Central Islip

M. Alexander Carver
Judge R. David Proctor, U.S. District Court for the Northern District of Alabama, Birmingham
Judge William H. Pryor, U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit, Birmingham, Alabama (2019-20)

Monica Doss
Judge Michael A. Toto, New Jersey Superior Court, New Brunswick

Caleb E. Elwell
Judge Cheryl A. Eifert, U.S. District Court for the Southern District of West Virginia, Huntington

Jessica L. Haushalter
Judge Elizabeth A. Preston Deavers, U.S. District Court for the Southern District of Ohio, Columbus

Logan R. Hobson
Judge Karen K. Caldwell, U.S. District Court for the Eastern District of Kentucky, Lexington

Hannah Kembel
Judge Danny C. Reeves, U.S. District Court for the Eastern District of Kentucky, Lexington

Christian A. Kerr
Judge Karon O. Bowdre, U.S. District Court for the Northern District of Alabama, Birmingham

Shannon C. McDermott
Judge Paul G. Byron, U.S. District Court for the Middle District of Florida, Orlando

Samuel T. Mallick
Judge Brian S. Miller ’95, U.S. District Court for the Eastern District of Arkansas, Little Rock

Alexandra M. Ortiz
Judge Thomas A. Varlan ’81, U.S. District Court for the Eastern District of Tennessee, Knoxville

W. Allen Perry
Judge David J. Hale, U.S. District Court for the Western District of Kentucky, Louisville

Jenna Rowan
Judge Allison E. Accurso, New Jersey Superior Court, Appellate Division, Somerville

Michael C. Tackeff
Judge Gilbert S. Merritt Jr. ’60, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit, Nashville, Tennessee

Zachary W. Tkach
Judge Brian S. Miller ’95, U.S. District Court for the Eastern District of Arkansas, Little Rock

Nicole A. Weeks
Judge Michael L. Brown, U.S. District Court for the Northern District of Georgia, Atlanta

Margaret G. Wilkinson
Judge Duane Benton, U.S. Court of Appeals for the Eighth Circuit, Kansas City, Missouri

Recent Graduates (13 clerkships)

Samiyyah Ali ’16
Associate Justice Sonia Sotomayor, U.S. Supreme Court

Laura E. Dolbow ’17
Judge Judith W. Rogers, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit, Washington, D.C.

Charles R. Jones ’15
Judge Richard J. Leon, U.S. District Court for the District of Columbia, Washington, D.C.

John Kerkoff ’17
Judge Eugene E. Siler Jr., U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit, London, Kentucky

Andrew J. Marino ’17
Judge R. Lanier Anderson, U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit, Macon, Georgia (2019-20)

Gregory M. Miraglia ’17
Judge Kent A. Jordan, U.S. Court of Appeals for the Third Circuit, Wilmington, Delaware

Laura E. Powell ’17
Judge Evan J. Wallach, U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit, Washington, D.C.

Benjamin D. Raker ’17
Judge John M. Rogers, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit, Lexington, Kentucky

Tyler D. Ricker ’17
Judge William O. Bertelsman, U.S. District Court for the Eastern District of Kentucky, Covington (2019-20)

Megan A. Rossi ’17
Judge Anthony J. Battaglia, U.S. District Court for the Southern District of California, San Diego

Mallory K. Schiller ’17
Judge Claria Horn Boom ’94, U.S. District Courts for the Eastern and Western Districts of Kentucky, Lexington

Dona Trnovska ’17
Judge J. Ronnie Greer, U.S. District Court for the Eastern District of Tennessee, Greeneville

Kasey A. Youngentob ’17
Judge Gregory F. Van Tatenhove, U.S. District Court for the Eastern District of Kentucky, Frankfort

Classes of 2019-20 (17 clerkships)

Jordan S. Bunn ’19
Judge Travis R. McDonough ’97, U.S. District Court for the Eastern District of Tennessee, Chattanooga (2019-21)

Jesse Clay ’19
Judge John B. Nalbandian, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit, Covington, Kentucky (2019-20)

Hannah J. Frank ’19
Judge Stephen A. Higginson, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit, New Orleans, Louisiana (2019-20)

Griffin Farha ’19
Judge Kent A. Jordan, U.S. Court of Appeals for the Third Circuit, Wilmington, Delaware (2021-22)
Judge Richard J. Leon, U.S. District Court for the District of Columbia, Washington, D.C. (2022-23)

John M. Fox ’19
Judge Marcia Morales Howard, U.S. District Court for the Middle District of Florida, Jacksonville (2019-21)

Meredith M. Havekost ’19
Judge Lance M. Africk, U.S. District Court for the Eastern District of Louisiana, New Orleans (2019-20)

Joshua B. Landis ’19
Judge Karen LeCraft Henderson, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit, Washington, D.C. (2019-20)

Clayton Masterman ’19
Judge Gregg J. Costa, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit, Houston (2019-20)

Austin T. Popp ’19
Judge James C. Mahan ’73, U.S. District Court for the District of Nevada, Las Vegas (2019-20)

William D. Pugh ’19
Vice Chancellor Joseph R. Slights III, Delaware Court of Chancery, Dover (2019-20)

Claudia Stantzyk-Guzek ’19
Judge David J. Hale, U.S. District Court for the Western District of Kentucky, Louisville (2019-20)

Christopher S. Sundby ’20
Judge Adalberto J. Jordan, U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit, Miami, Florida (2020-21)

Kathryn Paige Tenkhoff ’20
Judge Duane Benton, U.S. Court of Appeals for the Eighth Circuit, Kansas City, Missouri (2020-21)

F. Dalton Thompson III ’19
Judge Gilbert S. Merritt ’60, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit, Nashville, Tennessee (2019-20)

Shannon N. Vreeland ’19
Judge Duane Benton, U.S. Court of Appeals for the Eighth Circuit, Kansas City, Missouri (2019-20)

Matthew J. Washnock ’19
Judge A. Marvin Quattlebaum Jr., U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit, Greenville, South Carolina (2019-20)


Alumni General News Home Page News